מחשבה טובה

מחשבה טובה

פרשת בראשית היא התחלה חדשה. כמובן שבימים הנוראים ובחגים הקדושים אחת הפעולות העיקריות שפועלות לטובתנו היא זו שהקב"ה מלמד זכות על עם ישראל בכלליות ועל כל אחד בפרטיות, ועל ידי זה הוא מעלה אותנו באמת לכף זכות, ומכח זה אנו זוכים להתחיל התחלה חדשה. ובאמת פעולה זו פועלת עלינו כל השנה, ומכח פעולה זו אנו יכולים לזכות כל השנה להתהפך לטובה ולכף זכות כפי שנבאר.

בליקו"מ תורה רפ"ב אמר רבינו הקדוש: "דע, כי צריך לדון את כל אדם לכף זכות, ואפילו מי שהוא רשע גמור, צריך לחפש ולמצוא בו איזה מעט טוב, שבאותו המעט אינו רשע, ועל ידי זה שמוצא בו מעט טוב, ודן אותו לכף זכות, על ידי זה מעלה אותו באמת לכף זכות, ויוכל להשיבו בתשובה", עכ"ל. משמע מדבריו שעצם המחשבה שחושבים טוב על השני כבר פועלת את פעולתה.

רבינו הקדוש מלמד אותנו כלל גדול לחיים, שכאשר אתה דן את השני לכף זכות, הוא מרגיש את זה בנשמה שלו גם מבלי שאמרת לו מאומה, וזה עוזר לו להתגבר על הקשיים שלו, כי הוא יתחיל לראות את הטוב בעצמו, וזה יעודד אותו להמשיך בדברים טובים, וכך הוא ישתנה לטובה ויתחיל התחלה חדשה.

הכלל הזה יכול לעזור לנו הרבה בחיים. כאשר אנחנו מעוניינים שמישהו ישתנה לטובה – כל שעלינו לעשות הוא לדון אותו לכף זכות ולמצוא בו אפילו מעט טוב, גם מבלי שהוא יידע מזה, ואז הוא ישתנה לטובה.

לפי דברי רבינו הקדוש יש למחשבות שלנו השפעה רוחנית נעלמת על מצבו של השני. אפשר להשתמש בדבר הזה בחינוך ילדים, למשל, כאשר הילד מתנהג שלא כראוי, חשוב עליו טוב ותמצא בו את הנקודות הטובות שלו, תדון אותו לכף זכות, ותחשוב שבעצם הוא לא אשם, אלא יש מסביב כל מיני גורמים ומפריעים שגורמים לו להתנהג כך, ואז תמתין בסבלנות ותתמיד בחשיבה הטובה עליו, ותדון אותו לכף זכות, ולפתע תגלה שהוא משתנה לטובה ומתחיל התחלה חדשה.

נראה לעניות דעתי שהסיבה לשינוי היא בגלל שיש כלל המבוסס על הפסוק "כמים הפנים אל הפנים" (משלי כז, יט), שמודיע לנו שאם אתה מאיר פנים לחבר שלך, אזי גם הוא יאיר לך פנים, וכאן אתה מאיר לו פנים מן הפנימיות שלך והמחשבות הטובות שלך אליו, אל הנשמה שלו, וזה עובר אליו, וכאשר אדם שומע שהוא טוב הוא משתדל להוכיח שזה נכון. וכך גם כאן – כאשר הוא מרגיש בפנימיותו את המחשבות הטובות שלך עליו, הוא ישתנה וישתדל להראות לכולם שהוא באמת כזה.

רבי נחמן מברסלב אומר (ליקו"מ תורה קצ"ג) בזה הלשון: "דע שהמחשבה יש לה תוקף גדול, ואם יחזק ויגבר מחשבתו על איזה דבר שבעולם, יוכל לפעול שיהיה כך, ואפילו אם יחזק מחשבתו מאד שיהיה לו ממון, בודאי יהיה לו", עכ"ל.

מדברים אלו אנו למדים שעלינו להתרגל לזה, לחשוב חיובי על כל דבר ולא לחשוב שלילי, כי למחשבה החיובית יש בה תוקף גדול וכח עצום לשנות דברים. זאת אומרת, שאם יש למישהו קשיי פרנסה, מן הראוי שיחשוב טוב, שהוא עומד לצאת מן הקשיים האלה, ויחשוב שהוא עומד להרוויח כסף, ואם יחשוב על זה חזק יראה שבסוף הוא באמת ירוויח. וכך זה גם אם חושבים טוב על אחרים, אפשר לשנות אותם על ידי זה לטובה. לכן, כאשר מוצאים כף זכות ונקודה טובה אפילו ברשע גמור הוא יכול על ידי זה לחזור בתשובה.

אבל כמובן שאף על פי שהעצה הזו היא עצה נפלאה, אסור לנו לשכוח את העצה העיקרית שלימד אותנו רבינו הקדוש, שבד בבד צריך להתפלל על כל דבר, וכאשר נתמיד בשתי פעולות אלו יחדיו – נראה תוצאות, שינויים לטובה והתחלות חדשות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים